WhatsApp Destek

900 TL ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Kadın Uyarıcıların Etkileri

Kadın uyarıcılar,kremler,jeller,vajina kayganlaştırıcılar olarak pek çok ürün ve yöntem vardır. Bu kadın uyarıcılar hakkında faydalanacağınız bilgiler bu makalede yer almaktadır.

Uzmanlar, cinsel uyarıcı olarak lanse edilen pek çok ilaç ve yöntemin faydası bulunmadığını açıkladılar. Gerçek uyarıcılarla sahteleri iyi ayırt etmek gerektiğini vurgulayan bilimadamları, uyarıcı olarak kullanılan bir takım ilaç ve uyuşturucuların cinsel gücü azaltabileceğini vurguladılar. Fransız Evenement du Jeudi Dergisi, uzmanların görüşlerine başvurarak, sahte ve gerçek cinsel uyarıcıları belirledi.

SAHTE UYARICILAR

Alkol, marihuana, kokain ve ecstasy gibi uyuşturucuların cinsel uyarıcı oldukları yalan. Bu ‘kötü alışkanlıklar' sinirleri gevşetici ve rahatlatıcı etkisi sebebiyle geçici bir etki yapsa da, kısa zamanda erkeğin ve kadının seksüel gücünü yok ediyor. Yeni yeni moda olan ‘poppers çekmek' de aynı şekilde zararlı. Seksin en büyük düşmanlarından biri de tütün. Damarlara ve dolayısıyla kan dolaşımına zarar veren tütün, ereksiyonu olumsuz etkileyerek uzun vadede iktidarsızlığa sebep olabiliyor.

Bu arada, garip inançlar kimi canlılara çok pahalıya patlıyor. Mesela gergedan boynuzu, fokun cinsel organı, Kosta Rika deniz kaplumbağasının yumurtası, kurutulmuş kaplan penisi derken olan sayıları zaten hızla azalan bu hayvanlara oluyor.

GERÇEK UYARICILAR

Yohimbine: Batı Afrika'da yetişen Crynanthe Yohimbe ağacının kabuğundan çıkan bu madde Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onayladı. Penise gelen kan miktarını arttırarak ereksiyonu güçlendiriyor. Avrupa'da eczanelerde ve süpermarketlerde 50 tabletlik şişesi yaklaşık 600 bin liradan satılıyor. Aşırı dozda kullanımda tansiyon düşmesi, terleme, mide bulantısı yapabilir.

Ginseng: Nepal, Çin gibi Asya ülkelerinde yetişen panax türü bir bitkinin kökü. Dolaylı etki yapar. Bir ‘adaptojen'dir : yani uzun dönemde cinsi zayıflığa iyi gelir. Eczanelerde (kutusu 2-2.5 milyon liraya) hap veya (100 gramı 12 milyon liraya) toz şeklinde satılır. Aşırı kullanımda rahatsızlığa sebep olabilir.

Ginkgo: Ginkgo dünyanın bilinen en eski ağacı. Buzul dönemini atlatabilen tek ağaçtır. Çinliler tıpta çok kullanır. Damar sistemini düzenler. Ereksiyon sorunu olanlarda, kan dolaşımını artırdığı için faydalıdır. Batı ülkelerinde eczanelerde 200 mg.lık 24 hap 2-2.5 milyona satılır.

Yulaf özü: At severler yulafın ‘azdırıcı' etkisini bilir. Yulafın içerdiği avenin adlı bir alkolit sinir sistemine etki yapıyor. Beyinde cinsel merkezleri uyaran testosteron hormonunun salgısını arttırıyor. Bu da ereksiyonu güçlendiriyor ve uzatıyor. Yan etkisi bilinmiyor.

Arginin: Bir çeşit aminoasit. İnsan vücudu argininden azot monoksit üretir. Arginin azot monoksit salarak kan basıncını arttırır ve dolayısıyla da ereksiyona yardım eder. Sperm üretimini de arttırır. Eczanelerde şurup ve hap şeklinde 1.3 milyona satılıyor. Karaciğer hastalarının doktora danışmadan kullanmaması gerekiyor.

Kafein ve çikolata: Çikolata Kazanova'nın da tercih ettiği uyarıcıydı. Kahve de öyle bilinir. Çikolatanın içindeki PEA cinsel arzuyu arttırırsa da etkisi çok hızlı geçtiğinden çapkınların ‘bu hıza yetişmeleri' biraz zor.

İstiridye ve çinko: İstiridye bol miktarda çinko içerir. Çinkonun uyarıcı etkileri vardır. Spermin sentezine yardım eder, testosteron üretimini arttırır. Çinko, eczanelerden alınabileceği gibi, kabuklularda, ciğerde, kırmızı ette, yumurtada bulunur. Fazlası dokunur.

Bromocriptine: Doktora danışmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. LSD gibi, tahıl mantarından elde edilir. Eskiden Parkinson hastalarına verilirdi. Libidoyu etkileyen dopamin ve iktidarsızlığa iyi gelen prolaktin içerir. Sağlıklı insanlarda cinsel doping olarak kullanılabilir. Reçeteyle satılır. Hazımsızlık, uykusuzluk yapar.

Erotik görüntüler kadınları da uyarıyor

Beyin araştırmacıları erotik resimlerin kadınları da en azından bedensel olarak erkekler kadar uyardığını buldular. Erkek beyninin erotik resimlere karşı neden daha duyarlı olduğunu araştırmacılar şimdi fonksiyonel manyetik rezonans tomografisiyle ortaya koydular. Erotik resimlerin izlenmesi sırasında erkeklerde önemli duyguların işlenmesinden sorumlu beyin bademciği (Amigdal) ve hipotalamus daha fazla etkinleşmekte. Yeni araştırmayla ilginç bir sonuç da çıktı ortaya: Erkeklerdeki beyin bölgeleri daha etkin olmasına rağmen daha fazla uyarılmıyor (Nature Neuroscience). Stephan Hamann ve Emory Üniversitesi’ndeki meslektaşları erkek ve kadın deneklere farklı resimler göstererek beyin etkinliklerini incelemiş. Resimlerin bazılarında erotik pozlu modeller diğerlerinde ise sevişen çiftler vardı. Manyetik rezonans tomografisiyle kontrol edilen deneklere ayrıca hangi resimlerle daha fazla uyarıldıkları da sorulmuş. Sonuca göre kadınlar ve erkekler temelde benzer şekilde reaksiyon gösteriyor. Sevişen çiftlerin görüntüsü her iki cinsi de çıplak modellerden daha fazla uyarmıştı. Beyin etkinlikleri arasında da pek önemli farklılıklar bulunmuyor. Gerek kadınlarda gerekse erkeklerde amigdala ve hipotalamustan oluşan ödüllendirme merkezi etkinleşmişti. Ancak duygulardan sorumlu beyin bölgesi erkeklerde daha etkindi. Ancak öte yandan da kadın denekler, erkeklere kıyasla daha fazla uyarıldıklarını itiraf etmişler. Bilim adamlarına göre erkek beyninin daha etkin oluşu, erkeklerin neden görsel uyarılara daha çabuk ve daha sık reaksiyon gösterdiklerini açıklıyor.

28 Ağu 2021 22:10

Diğer Yazılar

    © 2020 Eczane Sağlık. Tüm hakları saklıdır.

    kartlar
    Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.