WhatsApp Destek

900 TL ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Erken Boşalmada İlaç Tedavisi

Prematür ejekülasyon erkeğin sürekli olarak veya tekrarlayan bir biçimde istediği zamandan  önce orgazm ve ejekülasyonun olmasıdır. Bu bozukluğu tam olarak tanımlayacak bir zaman süresi yoktur. Masters ve Johnson cinsel ilişkilerin en az yarısında eşini tatmin edecek kadar vajinada ejaküle olmadan kalamama durumunda prematür ejakülasyon olduğunu söylemektedirler. Bu tanım kadının orgazm bozukluğu olmaması durumunda geçerlidir.

Eğitimli kişiler arasında daha sık görüldüğü düşünülmektedir. Bunun sebebinin de partneri tatmin edebilme kaygısı olabilmektedir.

Prematür ejakülasyon sadece bir maddenin doğrudan etkilerine bağlı değildir. Erken boşalmaya sebep olan unsurlar araştırılırken yaş, cinsel eş ya da durumun yeni olması ve son zamanlardaki cinsel etkinliğin sıklığı gibi uyarılma evresinin süresini etkileyen etkenleri göz önünde bulundurmalıdır. Erkeklerde erken boşalma sorunu belirgin bir sıkıntıya ya da kişilerarası ilişkilerde zorluklara neden olur.

Erken boşalmada ilaç tedavisi çok yaygın olarak kullanılmamaktadır. Bunun en büyük nedeni ise erken boşalma sorunu yaşayan kişilerin doktora gitmekten çekinmesi olarak gösterilebilir. Bunun sonucu olarak erken boşalma sorunu olan erkek genelde farklı gıda takviyelerine yönelmektedir.

Genelde günümüzde erken boşalmada ilaç tedavisi denilince tioridazin, monoaminoksidaz inhibitörleri, lorazepam, klomipramin, sertralin, fluoksetin, paroksetin gibi çeşitli ilaçlar akla gelmektedir. Prematür ejakülasyon şikâyetiyle doktora başvuran hastalarda fluoksetinin iatrojenik etkisini tedavi amaçlı kullanılmış ve hastalar artmış bir kontrol bildirmişlerdir. Fluoksetin kullanımı davranışçı yönelimli psikodinamik tekniklerle birlikte kullanıldığında daha az seans yeterli olmuştur. Bu ilaçların geleneksel seks terapisi teknikleriyle (dur/başla, yavaş/hızlı gibi) birlikte kullanılabilmesi de etkili bir yöntemdir.

Bunlardan başka erken boşalmada ilaç tedavisi anlamında çalışmalar bilim dünyasında hızla devam etmekte olup son geliştirilen Priligy adlı ürün ise tam bir devrim niteliği taşımaktadır. İlaç bu özelliğini ise içinde barındırdığı dapotextine adlı etken maddeden almaktadır.

28 Ağu 2021 23:08

Diğer Yazılar

    © 2020 Eczane Sağlık. Tüm hakları saklıdır.

    kartlar
    Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.