WhatsApp Destek

900 TL ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Erken Boşalma Süresi

Erken boşalma, cinsel ilişki durumunda bulunan erkeğin devamlı bir şekilde çok az bir cinsel uyarı ile bile istediği veya planladığı zamandan önce boşalması olarak tanımlanabilir. Boşalmanın denetimi yoktur ve ya istenildiği kadar ertelenmesi mümkün değildir. Erken boşalmanın tanı olarak konulabilmesi için erkek devamlı şekilde cinsel ilişki esnasında bu olumsuzluğu yaşamalıdır. Yani belirli aralıklarla tekrarlaması gerekmektedir. Aksi takdirde ara sıra görülen aksaklıklar çeşitli etkenler vasıtası ile gerçekleşebileceğinden sağlıklı bir tanı konulması mümkün değildir.

Dünya ve Türkiye üzerinde her 3 erkekten 1’inde erken boşalma sorunu görüldüğü düşünülürse konunun hassasiyeti daha iyi anlaşılmaktadır. Fakat çoğu durumda bu sorunu yaşayan erkek ya olayın farkında olmamakta ya da kabullenmek istememektedir.

Erken boşalma yaşayan kişi, tıbbi açıdan bakıldığında bu durumda boşalma denetimini öğrenmemiştir. Süre tek geçerli kriter olmamakla beraber cinsel birleşme olmadan veya cinsel ilişkinin ilk 3 dakikası içinde boşalmak kesin olarak erken boşalma olarak kabul edilmektedir.

Amerikan Psikiyatri Birliği Bölümü erkeklerin en büyük cinsel sorunlarından olan erken boşalma için ön görülen süreyi 3 dakika ve altı olarak belirlemiştir. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Alıcı son araştırmaların ışığında erken boşalma süresini ilişki başladıktan sonra 1 dakika içinde boşalma olarak tanımlamıştır.

Aslına bakılırsa erken boşalma süresi olarak bir rakam söylemek çok da doğru olmayabilir. Bazı durumda daha cinsel aktiviteye başlamadan bile boşalma yaşanması mümkündür. Bu duruma kıyasla 2-3 dakika içerisinde boşalan erkek başarılı bir cinsellik yaşamış gibi gözükür. Ama bu mantık yanlıştır. Bu da problemin erken boşalma süresinden ziyade cinsel birlikteliğin yaşanamaması olarak ele alınması gerektiğinin önemini vurgulamaktadır.

Yaşanılan bu sorunun önüne geçebilmek adına çok farklı yöntemlerde denenmektedir. Erkekler, partnerleri karşısında kendilerini verimsiz biri olarak göstermemek için çok sayıda farklı uygulamalara başvurmakta ve hemen hemen çoğundan başarısız sonuçlar almaktadır. Çünkü kişi sorunun hangi sebeplerden kaynakladığını bilmeden körü körüne çözüm arayışı içine girmektedir. Eğer anlık olarak bu sorunun önlenmesini istiyorsanız geciktirici ürünlerin kullanımını gerçekleştirebilirsiniz. Geciktirici ürünlerin kullanımı kalıcı bir tedavi sağlamamaktadır. O anlık cinsel yaşantınızı sorunsuz ve hatta mükemmel olarak yaşamanızı gerçekleştirmektedir.

Kalıcı bir tedavi için kişi alanında uzman doktorlara gitmeli yaşadığı sorunları anlatmalı ve buna dayalı olarak ilaç veya psikoterapi tedavisine başlamalıdır.

28 Ağu 2021 23:23

Diğer Yazılar

    © 2020 Eczane Sağlık. Tüm hakları saklıdır.

    kartlar
    Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.