WhatsApp Destek

900 TL ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Erken Boşalma Sebepleri

Mutlu bir birlikteliğin en önemli gereklerinden birisi de mutlu bir cinselliktir. Cinsellikte her iki tarafın da tatmin olması önemlidir. Bu nedenle, eşlerin aynı anda orgazm olmaları en ideal olanıdır. Bu her zaman mümkün olamayabilir, ancak eşler birbirini tanıdıkça daha uyumlu bir ilişki ortaya çıkacaktır. Bununla birlikte, kimi zaman erkekler erken boşalma denilen bir durumla karşılaşmakta ve bu durum hem erkek açısından hem de kadın açısından cinsel mutluluğu engelleyici bir sorun haline dönüşmektedir.

Erken boşalma pek çok erkeğin karşılaştığı yaygın bir sorun olmakla beraber bu durum sadece erkeğin sorunu olarak kalmayabilir. Aynı zamanda erkeğin partneri için de sorunlara neden olabilmektedir. Çünkü her iki eş de cinsel ilişkiden istediği hazzı alamazsa seksüel yaşamında mutluluğa ulaşamaz.

Erken boşalma sebepleri arasında birçok faktör bulunmaktadır. Bunlar yaygın olarak psikolojik ve fizyolojik olarak iki alt başlıkta toplanabilir. Cinsel ilişkinin erkek için fazla heyecan taşıması erken boşalma sebebi olabilir. Tamamen sekse odaklanan erkek daha ilişkiye girmeden boşalma yaşayabilir. Genellikle genç erkeklerde görülen bu erken boşalma sebebi deneyimsizliğin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.

Erken boşalma sebeplerinden birisi de endişelerdir. Boşalma bir gevşeme ve rahatlama mekanizmasıdır. Pek çok kaygı yüzünden gerilen erkek fazla stres nedeni ile ilişkiye odaklanamaz. Bilinçsiz olarak bir an önce rahatlamak ister. Gerilim, kendini ayarlayamamaktan çekinme, dinsel inançların hatırlanması, yakalanma korkusu, hastalık ya da yorgunluk, gebelik endişesi, partneri tatmin edememe korkusu ve yetersizlik duygusu gibi pek çok sebep yüzünden gerçekleşebilir. Mastürbasyon yapmak erken boşalma sebeplerinden bir başkası olarak dikkat çekmektedir. Bir cinsel partneri olmadığından en kısa yoldan tatmin olmaya çalışan fizyolojik sistem kendisini her zaman erken boşalmaya ayarlar.

Cinsel ilişkide kesin orgazm hedeflenmesi başka bir erken boşalma sebebidir. Partnerinin mutlaka doyuma ulaşmasını isteyen erkek ilişkinin kontrolünü kaybederek erken boşalabilir. Bahsedilen bu erken boşalma sebepleri genelde psikolojik olarak ortaya çıkan sebeplerdir. Bunların dışında fizyolojik erken boşalma sebepleri de mevcuttur. Herhangi bir hastalığa bağlı olarak oluşan bu erken boşalma sebepleri genel sebepler içinde %2’lik kısmı kapsamaktadır.

28 Ağu 2021 23:18

Diğer Yazılar

    © 2020 Eczane Sağlık. Tüm hakları saklıdır.

    kartlar
    Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.