WhatsApp Destek

900 TL ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Erken Boşalan Erkekler

Cinsellik hayatın vazgeçilmez unsurlarındandır. Cinsel yaşam danışmanlığı da bu anlamda cinsel sorunlar için olmazsa olmazdır. Cinsel sorunlar arasında erkeklerin en çok yaşadığı sorun ise erken boşalmadır.

Erken boşalma, erkeklerin ülkemizde yaşadıkları en sık rastlanan cinsel sorunudur. Araştırmalara göre % 70 oranında erkeklerin cinsel sorunları arasında en sık rastlananıdır. Erken boşalma literatürde, erkeğin zamanından önce, ya da düşündüğünden daha önceki bir zamanda, penisin vajinaya girmesinden hemen önce veya girdikten hemen sonra veya istemsiz ve zamansız şekilde boşalma olarak tarif edilmektedir.

Erken boşalma nedenleri incelendiğinde organik ya da fiziksel nedenlere bağlı olarak gelişenlerinin tüm erken boşalma vakaları arasında sadece yüzde 2’lik bir paya sahip olduğu görülmektedir. Erken boşalma nedenleri daha çok psikolojik nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. Erkeğin öz saygısını yitirmiş olması, cinsel yaşantısı ve ilişkisi üzerinde yıkıcı bir etki yaratabilir. Kişi öfke, aşağılanma, hayal kırıklığı, kızgınlık, yetersizlik, utanç ya da suçluluk doğuran eski deneyimlerinin etkisi altında olabilir. Saldırganlık, derin endişe, zevk ve yetenek etrafındaki çatışmaları nedeniyle de erken boşalma bilinçdışı nedenlerle gelişebilir. Hangi nedenlerle başladığını bilmek erken boşalmanın tedavisi yolunda önemli bir bilgi sağlar. Erkeğin başarısız cinsel ilişkiler yaşaması nedeniyle yine başarısız olma korkusu yaşayabilir.

Erken boşalan erkekler her ilişkiye girişinde aklında eşini memnun edebilme kaygısını yaşar. Partnerinin bu ilişkiden tatmin olmama ihtimali ise çok güçlüdür. Doğal ve normal olarak kadının da orgazmı yaşama isteği nedeniyle tatmin olamayan kadın belirli bir süre sonra bunu dile getirip eşini bu anlamda eleştirdiğinde erkek daha da tedirgin olmaya başlar. Bu tedirginlik ise onun erken boşalma sorununu içinden çıkılmaz hale getirebilecektir.

Bütün bu bilgilerin ışığında erken boşalan erkekler paniğe kapılmadan ilk önce bu problemi kendi kendine aşmayı denemelidirler. Çoğu durum bu yolla giderilebilecektir. Eğer giderilemezse erken boşalan erkeklerin uygun bir cinsel terapi uzmanı ile görüşmesi mümkündür. Zira bu görüşmeler erken boşalan erkekler için oldukça faydalı çözümler üretebilmektedirler.

Kişi gördüğü terapi sonucunda bir rahatlık hissedecek ve ilişkisini bu yönde daha kaliteli yaşayabilecektir. Erkek aynı zamanda gördüğü terapinin sonucunda yaşayacağı ilişkiden önce geciktiriciler gibi cinsel takviye ürünlerinin de kullanımını gerçekleştirebilir. Geciktiriciler kalıcı bir tedavi sağlamasa da kişinin özgüvenini arttırmakta ve ilişkilerinde kendine olan güvenini kazanmasında etkili olmaktadır.

28 Ağu 2021 23:20

Diğer Yazılar

    © 2020 Eczane Sağlık. Tüm hakları saklıdır.

    kartlar
    Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.